Szukaj

Jak zaplanować wesele aby nic nam nie umknęło ?

Zaktualizowano: 19 sie 2019

To pytanie towarzyszy każdej przyszłej młodej parze.

W dzisiejszym artykule postaram się ogólnikowo przedstawić proces planowania wesela , a w kolejnych skupimy się na tych najważniejszych podpunktach.

Para młoda o zachodzie słońca

Rzecz najważniejsza czyli oświadczyny i liczba gości;


· Swoje przygotowania należy oczywiście rozpocząć od oświadczyn i wspólnej woli ruszenia razem we wspólną drogę przez życie. Dlatego być może nowocześnie ale w tym momencie powinno się odbyć wspólne nauki przedmałżeńskie aby poruszyć tematy, które do tej pory nie były poruszane i jeszcze lepiej się poznać.


· Podczas planowania ceremonii na początku najważniejsze jest wstępne ustalenie liczby gości. Jest to istotne ponieważ w odniesieniu do tej liczby rozpoczniemy poszukiwanie Sali weselnej.Kalendarz i notowanie za pomocą długopisu


Wybór Sali weselnej oraz zespołu;


· Szczerze powiedziawszy w dzisiejszych czasach równie ważny jak odpowiednia sala jest zespół muzyczny bądź też odpowiedni Dj. Czasami jesteśmy zmuszeni salę dopasować terminowo do zespołu/Dj, a nie na odwrót.


· Kiedy znamy dokładną datę i miejsce ślubu należy wybrać tych dwoje najważniejszych gości i poprosić ich o bycie świadkiem/świadkową w tym szczególnym dla nas dniu.Ustalenie daty i godziny w Kościele lub urzędzie;· Gdy mamy ustalone najważniejsze rzeczy kolejnym krokiem będzie udanie się do Kościoła w przypadku ślubu Kościelnego lub konkordatowego bądź do urzędu w przypadku ślubu cywilnego, aby zarezerwować sobie termin i godzinę ceremonii.Zadbanie o pamiątkę, a więc wybór fotografa i kamerzysty;


· Następnym krokiem będzie zarezerwowanie sobie odpowiedniego fotografa oraz kamerzysty, którzy uwiecznią ten wyjątkowy dzień.


Dekoracja stołu

Florystyka ślubna;


· Gdy mamy już ustaloną sale i Kościół/urząd , to warto zastanowić się nad motywem przewodnim uroczystości, nad jego kolorem i zamówić firmę dekoracyjną. Firmy tego typu bardzo często w swojej ofercie mają tworzenie bukietów ślubnych oraz dekorację samochodu, o co warto zapytać podczas rozmowy. Jeśli jednak wybrana firma dekoracyjna się tym nie zajmuje warto również przejść się do kwiaciarni w pobliżu miejsce zamieszkania przyszłego Pana młodego i zamówić zarówno bukiet ślubny, bukiet dla świadkowej, butonierki dla Pana młodego i świadka oraz umówić dekorację samochodu.


Wybranie środka transportu;


· Kolejnym bardzo ważnym elementem jest środek transportu, warto zarezerwować go sobie odpowiednio wcześniej aby później nie martwić się o dostępność. Podczas rozmowy warto zwrócić uwagę na czas przejazdu oraz o możliwość podstawienia samochodu w dniu ceremonii rano do przyozdobienia.


Wybór strojów ślubnych;


· Jednym z najważniejszych elementów jest odpowiedni strój zarówno Pani młodej jak i Pana młodego. W tym celu na pół roku przed planowaną datą ceremonii należy udać się do salonu sukien ślubnych i wraz z profesjonalną obsługą dobrać odpowiedni krój i fason sukni. Kiedy suknia jest już wybrana i zamówiona możemy wybrać odpowiednio pasujący do niej strój dla Pana młodego.


Wybór prezentów na podziękowania i dla gości;


Ważnym jest aby wszystkie upominki zacząć kompletować trochę wcześniej a nie czekać na ostatnią chwilę. Wraz z biegiem czasu będzie coraz więcej spraw związanych z dogrywaniem każdego szczegółu dlatego warto pomyśleć o tym wcześniej i być przygotowanym.


Zamówienie zaproszeń dla gości;


Czasami na zaproszenia czeka się ponad miesiąc czasu, dlatego warto pomyśleć o tym wcześniej. Jeśli chcemy zapraszać gości na 2 miesiące przed ślubem , najlepiej zaproszenia zamówić miesiąc wcześniej. Warto również w zamówieniu uwzględnić gości których planujemy doprosić w razie gdyby duża liczba osób nam odmówiła, bądź też zamówić kilka zaproszeń pustych do ręcznego uzupełnienia.Młoda para

To zapamiętają wszyscy;
· Pierwszy taniec należy do Was, więc warto odpowiednio się w nim zaprezentować. Przeważnie nauka pierwszego tańca zajmuje 10h lekcyjnych, warto jednak zacząć wcześniej aby mieć dużo czasu na dotrenowanie całej choreografii.


Zaplanowanie wszystkich detali;


Na około dwóch miesięcy przed ślubem warto zaplanować transport dla gości. Ustalić noclegi dla wszystkich przyjezdnych gości. Pozałatwiać wszystkie sprawy w urzędzie stanu cywilnego (dokumenty o braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego ) oraz podpisać dokumenty w parafii i ustalić przebieg ceremonii. To również najwyższy czas do zarezerwowania ewentualnych dodatkowych instrumentów jak skrzypce czy chór do Kościoła oraz na wybór i zamówienie obrączek u jubilera. Podczas kupna obrączek warto również zwrócić uwagę na darmowy grawer oraz ilość usług czyszczenia obrączek w cenie i w jakim okresie można zamówić usługę, bo choć teraz będą nowe i lśniące to po pewnym czasie warto o nie zadbać.


Nasz wizerunek podczas ślubu;Splecione ręce młodej pary

Chodzi tutaj głównie o zarezerwowanie fryzjera oraz kosmetyczki na dzień ślubu. Wcześniejsze wykonanie fryzury próbnej dzięki której nie tylko zweryfikujemy trafność ułożenia włosów ale także ich trwałość, tak aby włosy nie rozleciały się podczas zabawy weselnej.


To co w życiu ważne;


Czyli alkohol. Jeśli w cenie Sali weselnej nie macie uwzględnionego alkoholu to warto zakupić go na dwa tygodnie przed weselem. Najlepiej znaleźć jakąś hurtownie w pobliżu i w niej się zaopatrzyć. Liczy się średnio 0,5l na osobę dorosłą (nie ważne czy mężczyzna czy kobieta), warto jednak uwzględnić fakt iż część z gości będzie zmotoryzowana.


Zawsze jednak lepiej mieć większą ilość, należy zapytać w hurtowni czy jeśli będzie za duża ilość alkoholu to czy istnieje możliwość zwrócenia pełnych kartonów, część z hurtowni daje taką możliwość.Buty, suknia i bukiet Panny młodej

Wszystkie szczegóły;Przed weselem warto wypełnić sobie listę zadań zarówno dla siebie jak i świadków czy starostów. Następnie wręczyć im je w dniu ślubu tak aby nic nie umknęło. Przykład takiej listy i ogólny plan przygotowań do wypełniania można otrzymać drogą mailową po zapisaniu się do naszego Newslettera. Warto na takiej liście uwzględnić wszystkie najmniejsze szczegóły, jak zabranie alkoholu na ewentualną bramę, rozłożenie koszyczków ratunkowych w łazienkach czy przygotowanie prezentów dla rodziców o odpowiedniej porze.


Gdy to wszystko już przygotowane to w dniu ślubu nie pozostaje nam nic innego jak tylko cieszyć się tym dniem. Dniem, który jest początkiem naszego nowego wspaniałego życia!


Jeśli chcesz otrzymać od nas darmowy elektroniczny kalendarz ze wszystkimi rzeczami do przygotowania oraz wszystkimi szczegółami do dogrania i na dodatek wstępnie ułożony plan dnia ślubu to zapisz się do naszego newslettera poniżej!


25 wyświetlenia0 komentarz

Dziękujemy za subskrypcję!